Ośrodek dla bezdomnych nr 1

Warsztaty dodatkowe   »

Trening doskonalenia umiejętności społecznych


Od 23 XI 2009 do 20 XII 2009, w Ośrodku odbyły się warsztaty z zakresu doskonalenia umiejętności społecznych, przygotowane przez pracownika socjalnego Zuzannę Fichtner i opiekuna Tadeusza Skowrońskiego, przy niezbędnej współpracy psycholożki Donaty Janiszewskiej.

Od strony merytorycznej zajęcia podzielone były na dwie części. W części pierwszej prowadzonej przez Zuzannę, grupa poprzez gry interpersonalne ćwiczya się w osiąganiu odpowiednich postaw społecznych, poprzez trening motywacji, umiejętności określenia swoich cech, oraz techniki relaksacyjne. W części drugiej prowadzonej przez Tadeusza, mieszkańcy szkolili swoją kompetencję komunikacyjną, poprzez ćwiczenia z zakresu rozumienia wolnej wypowiedzi, bronienia własnego zdania oraz argumentacji, odporności na krytykę etc.

Grupa złożona z ośmiu mieszkańców, ukończyła kurs z duzym zadowoloniem, dzięki przyjemnej atmosferze wolnego, wieczornego spotkania, okrasznego ciastem domowego wypieku oraz kawą. Jak opisał to później redaktor naszego czasopisma oraz jednocześnie uczestnik warsztatów:

[...] z początku miałem obawy, co do ich przydatności dla mnie, tak teraz mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że dużo mi dały. Przede wszystkim poprzez ćwiczenia, coraz bardziej poznaję samego siebie, poznaję innych i pomocne mi są w koncentracji i realnym myśleniu. Zajęcia nie są zbyt skomplikowane, a bardzo pomocne w relacjach z innymi ludźmi np. przy szukaniu sobie pracy, umiejętne bronienia swoich racji itp.